+ 60
Starzenie się skóry jest procesem fizjologicznym i bardzo złożonym, zależnym od czynników genetycznych, środowiskowych (słońce, skażenie środowiska, palenie papierosów i inne) oraz tzw. czynników wewnętrznych (zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe odżywianie, niedobory witaminowe).
Możemy mówić o:
- starzeniu genetycznym (zaprogramowany proces obumierania komórek, na który nie mamy wpływu),
- tzw. fotostarzeniu (photoaging), które zachodzi głównie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, a jest zaznaczone głównie u osób opalających się na słońcu i w solarium.
Cechy starzejącej się skóry to utrata jędrności, zmarszczki, przebarwienia, teleangiektazje, rogowacenie słoneczne, skłonność do nowotworów.
Do oceny stopnia zaawansowania starzenia się skóry używamy tzw. skali Glogau - IV - typy w różnych przedziałach wiekowych.
Powyżej 60 roku życia - typ IV - nasilone, zaawansowane fotostarzenie, uogólnione zmarszczki, wiotkość skóry, liczne plamy i przebarwienia, nasilone rogowacenie słoneczne, odcień skóry - szarożółty. Makijaż nie przykrywa zmian, zbryla się.
Zalecane zabiegi: mezoterapia, ujędrnianie skóry falami radiowymi, peeling lekarski, mikrodermabrazja, zamykanie naczynek, usuwanie plam i przebarwień, wypełniacze.