Wypadanie włosów
Wypadanie włosów jest dużym problemem olbrzymiej części naszej populacji. Na skórze głowy znajduje się od 100.000 do 150.000 włosów. Prawidłowo codziennie powinno wypadać około 40-100 włosów.
W ostatnich latach obserwujemy dość znaczny wzrost ilości kobiet z nadmierną utratą włosów. Pierwsze oznaki łysienia pojawiają się u pań już po 30 r.ż..
Możemy mówić o:
- okresowym wypadaniu włosów (na skutek stresu, nieprawidłowego odżywiania się, gwałtownego odchudzania i zmian hormonalnych takich jak ciąża poród, okres karmienia, choroby jajników i nadnerczy) i wiele innych nie znanych przyczyn.
- Wypadaniu uwarunkowanym genetycznie, gdzie czynnikiem inicjującym są zaburzenia hormonalne, z często towarzyszącym łojotokiem.
- Łysienie androgenowe- spowodowne niekorzystnym wpływem wszystkich hormonów płciowych (androgenów) na mieszki włosowe, skutkiem czego jest ich miniaturyzacja. Włosy tzw. długie ulegają ścieńczeniu i przekształcają się we włosy meszkowe. Najczęstszą postacią tego typu łysienia jest łysienie razlane - równomierne przerzedzenie włosów w obrębie górnej powierzchni głowy.
- Łysienie telogenowe- jest to najczęstsza postać utraty włosów, szczególnie u kobiet po 30 r.ż.. Różnorodne czynniki powodują przejście włosów w fazie tzw. telogenu, czyli spoczynku włosów w obrębie całej skóry głowy.
- Łysienie plackowate - jest to nagła ogniskowa utrata włosów, może występować zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Przyczyny mogą być różne, ale najważniejsze to zaburzenie autoimmunologiczne.
- Farmakoterapia
- Mezoterapia ( 1xtydzień przez 2 miesiące, następnie 1 x miesiąc przez okres 3-6 m- cy )