Rozszerzone naczynka, rumień na twarzy, trądzik różowaty
Coraz więcej osób skarży się na kłopoty z rozszerzonymi naczynkami. Gdy występują na twarzy mówimy o teleangiektazjach, gdy na kończynach dolnych o wenektazjach.
Teleangiektazje to rozszerzone drobne naczynka włosowate znajdujące się bardzo powierzchownie - (w warstwie brodawkowatej skóry właściwej), uwidaczniające się w postaci czerwonych nitek, pajączków, drzewkowatych czy punkcikowatych zniekształceń, początkowo występują pojedynczo, później jest ich coraz więcej i mogą dawać obraz rumienia na twarzy.
Skłonność do tego typu zmian może pojawić się już w dzieciństwie, a po 20 roku życia pojedyncze naczynka są już widoczne, stają się kruche, mają tendencję do pękania. Wśród czynników wpływających niekorzystnie wymienia się długotrwałe przebywanie na słońcu, solarium, wiatr, duże wahania temperatury,przewlekłe stosowanie sterydów, u kobiet natomiast wpływ estrogenów, które to działają zbyt rozluźniająco na mięśniówkę naczynek włosowatych, co ułatwia ich poszerzanie się.
Kruchość i nadwrażliwość naczyń krwionośnych może prowadzić do powstania trądzika różowatego (2% populacji). Choroba dotyczy głównie kobiet, u mężczyzn natomiast może mieć cięższy przebieg (tzw. guzowatość nosa). Początkowo pojawia się rozlany rumień i uczucie pieczenia, głównie na skutek emocji, po alkoholu, po gorących i pikantnych posiłkach, później dochodzi do utrwalania się rumienia, a dodatkowo pojawiają się grudki i krostki. Leczenie jest miejscowe w postaci maści i kremów oraz doustne (antybiotyki, retinoidy).
Polecane metody usuwania teleangiektazji to:
- laseroterapia
- elektrokoagulacja
- krochirurgia
- skleroterapia